Zasady gry w bilard

Poznajcie zasady gry w bilard i jego odmiany.

Bilard jest zdecydowanie jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier barowych. Jeśli zastanawiałeś się jak grać w bilard to mamy dla Ciebie małą instrukcję.

Podstawowe zasady gry w bilard

Bilard rozgrywany jest na stole pokrytym wełnianą tkaniną, zwanym suknem. Powierzchnia stołu różni się rozmiarem w zależności od odmiany bilardu. W grze rywalizują z sobą dwie osoby.

Zasady gry w bilard są proste. Przede wszystkim do gry potrzebujemy bili wykonanych ze specjalnego materiału i w odpowiednich dla naszej rozgrywki parametrach.

Kiedy już zaopatrzymy się w kij, stół bilardowy i bile możemy rozpocząć grę. Gra w bilard polega na umieszczeniu wszystkich bil w łuzach - specjalnych otworach znajdujących się w sześciu punktach stołu bilardowego. Wbijanie bil odbywa się za pomocą kija i bili białej, która jest bilą rozgrywającą. Za jej pomocą rozgrywający musi skierować inne bile do łuz. Bile uderzane są przez graczy naprzemiennie.

Tura gracza kończy się, kiedy ten popełni błąd lub faul. Rodzajów tych błędów, tak samo, jak odmian bilardu, jest mnóstwo. Bazowymi wersjami bilardu są 8 bil i 9 bil.

O tym, jak grać w bilard i jego odmiany 8 i 9 bil przeczytasz poniżej.

Zasady gry w bilard - 8 bil

Zadaniem dwójki graczy jest zdeklarowanie się, do których łuz chcą wbić bile i wbicie do nich bil swojego koloru. Jeden z graczy wbija bile pełnego koloru, a drugi tzw. połówki, czyli te, które są pomalowane tylko w połowie. Aby wygrać, trzeba wbić wszystkie swoje bile przed przeciwnikiem, a jako ostatnią, w zdeklarowanej przez siebie łuzie, umieścić bilę czarną z numerem 8. Jednak uwaga - jeśli po czarnej bili wbije się białą, oznacza to naszą przegraną.

Wbicie czarnej bili wcześniej również oznacza porażkę. Jeżeli wbijemy bilę przeciwnika do łuzy, to nową turę rozpoczyna przeciwnik. Prawo do ponownego uderzenia przysługuje nam po prawidłowym wbiciu bili do łuzy.

Zasady gry w bilard - 9 bil

Różnica pomiędzy bilardem "ósemką" a "dziewiątką" to ilość bil i kolejność ich wbijania. Gramy 9 kolorowymi i kolejno ponumerowanymi bilami + bila biała. Aby wygrać, musimy wbić bilę numer 9 do łuzy. Tak jak w "ósemce" rozpoczynamy od bili z najniższą wartością. Pozostałe zasady nie zmieniają się. 

 

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wersji bilardu jest snooker, którego zasady opiszemy w osobnym artykule!

snooker katowice

© 2018 Club Garage. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony Hasztag. Marketing EM

Regulamin Klubu Garage

Search