Snooker - zasady gry

Przedstawiamy zasady gry w snookera!

W poprzednim artykule opisywaliśmy zasady gry w bilard, tam też obiecaliśmy przedstawić Wam zasady gry w snookera, który jest najpopularniejszą odmianą gry w bilard. Zapraszamy do lektury!

Snooker rozgrywany jest na stole o wymiarach 3,6m x 1,8m wykonanego z ramy mahoniowej i wełnianego sukna zabarwionego na zielony kolor. Na stole znajduje się 6 kieszeni. Do gry używa się 22 bili – 15 koloru czerwonego, 6 kolorowych (czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona i żółta) i 1 biała, która jest bilą rozgrywającą. Kije powinny mieć długość minimum 91 centymetrów. Dopuszczalne podczas gry jest stosowanie takich narzędzi pomocniczych jak przedłużka, nasadka i podpórka pod kije. Przyjmuję się, że w snookera grają albo dwaj zawodnicy, albo dwie drużyny.

Ustawienie bil w snookerzePrzed rozpoczęciem gry należy prawidłowo ustawić bile (rozmieszczenie pokazane na rysunku). Rozpoczynamy od naprzemiennego wbijania bil czerwonych i kolorowych – te po wbiciu wracają na stół. Kiedy wszystkie bile czerwone zostaną już wbite, kolejno wbijamy bile kolorowe według ich wartości.
Punkty w snookerze przyznaje się za odpowiednie wbicie bil oraz faule przeciwnika. Wartości bili są następujące:

  •  czerwone - 1 punkt
  • żółta - 2 punkt
  • czerwona - 3 punkty
  • brązowa - 4 punkty
  • niebieska - 5 punktów
  • różowa - 6 punktów
  • czarna - 7 punktów


Otwierający partię (tzw. frame) wyłaniany jest poprzez losowanie. Kolejne partie wykonywane są przemiennie przez obu graczy. Rozpoczynać powinno się białą bilą ustawianą w obszarze strefy „D”.
Jeżeli któraś z kolorowych bil zostanie wbita z faulem lub poza stół wtedy wraca na swoje miejsce. W dowolnym punkcie bilę można ustawić tylko wtedy, kiedy dany punkt jest już zajęty, natomiast białą bilę możemy ustawić w dowolnym punkcie strefy „D”, kiedy ma być rozgrywają z pozycji „w ręce”.


Faul w snookerze

faul snooker zasady gryKażdy popełniony faul skutkuje przyznaniem odpowiedniej ilości punktów dla przeciwnika. Jeżeli gracz popełni wiele fauli, wtedy przeciwnik otrzymuje maksymalną dla tego strzału wartość punktową kary. Przeciwnik może odmówić wykonywania uderzenia i nakazać przejęcia kolejki popełniającemu faul. Kara jest równomierna do wartości bili zagrywanej lub branej pod uwagę w czasie zagrywki. Minimalna ilość punktów za faul wynosi 4.
Jeśli bila rozgrywająca dotknie innej bili, wtedy sędzia ogłasza „dotykającą bilę” („touching ball”), co oznacza, że zawodnik w trakcie uderzenia nie może poruszyć owej bili (nie może jej pchnąć).
„Wolną bilę” ogłasza się, jeśli po faulu biała bila znajdzie się w pozycji „snooker”, czyli w pozycji, w której do uderzenia musi wykorzystać band stołu, bądź musi nadać bili białej rotację po łuku. Wtedy zawodnik ma prawo wybrać dowolną bilę na rozgrywającą. Bila uzyskuje wartość tej, która miała być rozgrywana. Kolejne uderzenia wykonuje się w ustalony porządku.


Partię kończy się, gdy wbita zostanie bila czarna lub jeśli nastąpi faul.
W przypadku, gdy zawodnicy uzyskają równą ilość punktów, bilę czarną umieszcza się na wyznaczonym punkcie na stole i losuje osobę rozgrywającą.

Jeśli chcesz w praktyce poćwiczyć grę w snookera w Katowicach zapraszamy do Clubu Garage!

 

© 2018 Club Garage. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony Hasztag. Marketing EM

Regulamin Klubu Garage

Search